Bakırköyde Gezilecek Yerler

  • Bakırköyde Gezilecek Yerler
Bakırköy’e deniz yolu, kara yolu, Metro, Metrobüs, Taksi, Minibüs, Otobüs, iett ile ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Bakırköy köklü bir tarihi geçmişe sahip ve bunu hala yaşamaktadırlar.

Osmanlı imparatorluğu Döneminde II. Abdülhamidin tahtan indirildiği tarihten bu zamana yerleşim semti olan Bakırköy; tarihi ve modern görünümü, Denizin uçsuz bucaksız güzelliği, Bakırköy Sahilin uzunluğuna dalıp yürüyüş ve spor alanlarına sahip görülmesi gereken İstanbul'un gözde ilçelerinden biridir. Bakırköyde Gezilecek Yerler dediğimizde o kadar çok saymamız gereken yerler var ki tarihi camiler, çarşılar, ahşap evler, eski kültürü kaybetmemiş mahalleler, modern kültürün ve tarihin iç içe bütünleştiği, denizi, sosyal alanları, avmleri, kafeleri, eğlence mekanları, rakı balık restoranları, düzenli site şeklindeki yapılanmış konutları, kabalık caddeleri, Meydanları, Marmaray, Metro, Metrobüs ulaşımı, eğitim seviyesi yüksek yaşayan halkı saymakla bitmeyecek özellikleriyle gelin birlikte Bakırköyde Gezilecek Yerler nereler birlikte göz atalım.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Zuhurat Baba Türbesi Bakırköy'de Gezilecek Yeler Zuhurat baba mahallesi den başlayalım, Yüce Tarla Caddesinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethi sırasında askerlerinin ön saflarında bulunmasıyla savaşı yönlendirme zekası öncülüğünde bizansdan İstanbul'u alma mücadelesinde Osmanlı Ordusunun su ihtiyacını karşılamaması için Bizans ordusu tüm su kaynaklarını Osmanlı imparatorluğu askerlerinin yararlanmaması için zehirlemiştir. Bizansın suları zehirleyip Osmanlı İmparatorluğu askerlerinin susuzluktan kıvranmasıyla nur yüzlü ak sakallı biri elinde bulunan su kırbası ile tüm askerlerin su ihtiyacını karşılayıp askerlerin susuzluktan kırılmamasına yardımcı olmuştur.

Akerlerin aklını karıştıran bu nur yüzlü Aniden ortaya çıkıp susuzluktan kendilerini koruyan bu zata, Zuhurat Baba adını koymuşlardır. Yani aniden ortaya bir anda çıkan demişlerdir. Söylenenlere göre kulaktan kulağa yayılan rivayetlere göre bu nur yüzlü aniden ortaya çıkıp askerin su ihtiyacını karşılayan zat savaşta şehit olur ve askerin su ihtiyacını karşılamak için elinde bulunan kırbaşından şehit olduğu halde sürekli su akmaya devam etmektedir.Bu durumun farkına varan susuz kaldıklarında bir den ortaya çıkan nur yüzlü kişinin Allah dostu olduğu anlarlar ve savaşta şehit olduğu yere gömerler. Nur yüzlü susuzluklarını gideren aniden ortaya çıkan ve şehit olan zatın kırbası yoktu ama türbenin bahçesinde Zuhurat Baba Çeşmesi bulunmaktadır.

Geçmişten günümüze Zuhurat Baba Türbesi Ramazan ayında ve cuma günlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrar ve herkes dua eder dilek diler adak adarlar. Bakırköyde Gezilecek Yerler listesine bu şekilde Zuhurat Baba Türbeside yerini almıştır. Bakırköyde Gezilecek Yerler Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi Surp Astvazazin Kilisesi; Baruthane ve Zeytinburnu’nda bulunan fabrikalardan çalışan Ermeniler ibadetlerini icra etmek adına Osmanlı imparatorlupu zamanında 1844 yılında inşa edilmiştir.

Surp Astvazazin Kilisesi Restorasyon edilen tarihi yapısı ile hizmet vermeye ermeni vatandaşlarımızın ibadethanelerini gerçekleştirmelerine devam etmektedir. Bakırköy Zeytinlik mahallesi Ebuzziya caddesinde bulunmaktadır. Eğer Bakırköy’e yolunuz düşerse Bakırköyde Gezilecek Yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim, sürekli açık olan bu tarihi kiliseyi ziyaret edip içini görebilirsiniz. Bakırköy'de Gezilecek Yerler Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi Bakırköy’ün simgesi haline gelmiş Bakırköy deninçe akla ilk gelen Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Türkiye’nin ilk Ruh ve Sinir Hastalıkları müzesidir. Müzede hastanenin 100 yılı aşkın faaliyetine devam eden Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi tarihi geçmişi kronolojik Ruh ve Sinir Hastalıklarıyla ilgili sıralamaya göre sergilenmektedir. Hafta içi her gün ziyarete açık olan bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bakırköyde Gezilecek Yerler İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi Hava Kuvvetleri Müzesinde I. Dünya Savaşından beri Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Askerlerinin savaşta ve günümüze kadar kullanılan uçak ve helikopterler teknolojimizin ve savaş gereçlerimizin ne şekilde değişime uğradığını göstermekle birlikte halkımızın merakını gidermek için kullandığımız savaş araçlarının sergilenmesi adına müze şekline dönüştürülmüştür. Uçaklara ve tarihe ilgisi olanların dikkatini çekecek bu hava müzesi 1985 yılından beri ziyaretçilere açıktır. İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi Bakırköy’e bağlı olan Yeşilköy semtinde bulunmaktadır. Ayrıca müzenin tarihin anıları salonunda havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan pilotların eşyaları ve silahları sergilenmektedir. Bu müzede hem tarihe yolculuk yapıp hem de geçmiş tarihimizde ne gibi savaş gereçleri kullandığımız hakkında bilgi edinip, uçakları yakından izleme fırsatını bulacaksınız.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi Fotoğraf makinelerinin yıllara göre ne tür değişimlere uğradığına şahit olacağınız müze, hafta içi her gün meraklıların heyecanlarını gidermeleri için açıktır . Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi Bakırköy Osmaniye caddesinde bulunmaktadır.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Fildamı Sarnıcı Fildamı Sarnıcı 5. Yüzyılda yapılan Bizans Döneminin dört büyük sarnıcından biri olarak bilinmektedir. Restorasyon çalışmalarından sonra halkın tarihin dokusuyla iç içe aşaması için konser alanı olarak kullanılmıştır. Büyük bir alana sahip olan Fildamı Sarnıcı konser alanında çok sayıda ünlü yerli sanatçılarımız konser vermiş ve halkın güzel vakit geçirmesine vesile olmuştur. Günümüzde tarihi sarnıç konserlerde zarar görmemesi için kullanıma kapatılıp sadece ziyaretçi alamaya başlamıştır. Fildamı Sarnıcı Bakırköyde Osmaniye caddesinde bulunmaktadır.

Bakırköyde Gezilecek Yerler

Bakırköyde Gezilecek Yerler İstanbul Akvaryum avm Bakırköy'de bulunan İstanbul Akvaryum; büyüklüğü ve içinde barındırdığı canlı farklı balıkları çeşidi ile görülmesi gereken farklı görselliği içinde barındıran avmlerden biridir. istanbul Akvaryum içinde 16 farklı tema ve bir adet kendinizi çok farklı ambiyansta hissedeceğiniz yağmur ormanı bulunmaktadır. İstanbul Akvaryumun Ses sistemi, ışıklandırma sistemi, mimari ve dekoratif görseliğiyle harika bir görüntü oluşturan İstanbul Akvaryumu muhakkak gezin derim.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Yeşilköy Sahil Parkı Yeşilköy Sahil Parkı denizin tadını ve güzelliğini doyasıya çıkaracağınız yürüyüşler, spor aktiviteleri yapabilir veya sahilde bulunan kafe ve çay bahçelerinde güzel sabah kahvaltısı veya akşam yemeği için keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bakırköy'de Yeşilköy sahilinde bulunan bu parkta basketbol sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolu ve bisiklet parkuru ve ailenizle güzel vakitler geçirmenizi sağlayacak olanaklar mevcuttur. Bakırköy'de çok sayıda alışveriş merkezi bulunmakta Carousel avm, Capacity avm, Galeria avm, fliyn avm, Atrium avm, Airport Avm bu merkezlerde hem alışveriş yapıp hem de eğleneceğiniz bu alışveriş merkezlerinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca Bakırköy’de bulunan CNR fuar merkezi ve Florya sahil parkını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Bakırköy Pazarı Bakırköy pazarı İstanbul’un şirin ilçesi Bakırköy'de yer alan pazarı hakkında izlenim ve gözlemlerimizi ve gitmeniz için ne gibi artıları var tecrübelerimizi aktararak sizinde fikir sahibi olmanızı sağlamak istiyoruz. Ayrıca Bakırköy Pazarı Nerede, Nasıl Gidilir, Bakırköy Pazarı Pahalı mıdır? gibi sorularınıza cevap vereceğiz.Bakırköy Cumartesi Pazarı veya Bakırköy Sosyete Pazarı olarak bilenen İstanbul'da yaşayan bayanların uğrak yeri olan, sadece Cumartesi günleri açık olup mahşeri bir kalabalığa sahip bayanların çılgınca alışveriş yaptıkları yerdir. Bakırköy Pazarında her türden ürünü bulmanız çok rahat mümkündür. Ayrıca Bakırköy Pazarını gezmek amacıyla geldiyseniz sevdiklerinize hediye almak için ürün çeşitliliğinin çok olması nedeniyle rahatlıkla alışverişinizi yapabilir hediyenizi alabilirsiniz. Bakırköy Pazarının Fiyatları mağazalara veya avmlere göre çok daha uygun ve her keseye göre ürün mevcuttur.

Bakırköy Pazarından Hiçbir şey almayacak olsanız bile burada yaşanan curcunanın, kalabalığın, alışveriş çılgınlığını izlemek için ziyaret edip havasını sormalısınız.Bakırköy Pazarı Nerede; İstanbul’un Bakırköy ilçesinde incirli semtinde bulunur. Her Cumartesi günü Bakırköy incirli metro istasyonunun yanında kurulur.Bakırköy Pazarı Nasıl Gidilir; Bakırköy Pazarına ulaşmak için birden fazla ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Fakat en rahat ulaşım araçlarından Metro ve Metrobüs toplu taşımayla gerçekleştirebilirsiniz. Neden derseniz Bakırköy Pazarı metro ve Metrobüs Duraklarına yürüme mesafesine oldukça yakın bir konumda bulunur. Bakırköy Pazarına ulaşım seçeneklerini sunmak istiyorum Metro ile ulaşmak için; Yenibosna , Aksaray metrosuyla Bakırköy İncirli Durağında inip hemen arka tarafa doğru yürüdüğünüzde kalabalığı göreceksiniz. Bakırköy Pazarına Metrobüs ile ulaşmak için Kadıköy, Mecidiyeköy, Beylikdüzü Metrobüs ile de Bakırköy İncirli Durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. iett ile ulaşmak için ise 58 numaralı otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Alışveriş Merkezleri Bakırköyde Gezilecek Yerler Capacity Alışveriş Merkezi Bakırköy’ün en sevilen Alışveriş Merkezlerinden biri olan Capacity Avm, Bakırköy’de İstanbul Caddesinde bulunmakta ve oldukça merkezi bir konumdadır. Popüler bir çok mağaza, Capacity avm Sinema Salonları.restaurant ve cafeyi de bünyesinde barındıran Capacity Avm, İstanbul’un en popüler buluşma ve alışveriş noktalarından biridir.Bakırköyde Gezilecek Yerler Galleria Alışveriş Merkezi Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk kurulan Alışveriş Merkezidir. 1988 yılında açılan Galleria Bakırköy Sahil kısımda inşaat edilmiş olup, geniş ve ferah iç dizaynı ile bugün de hizmet vermektedir.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Carousel Alışveriş Merkezi merkezi konumu ve ortasındaki atlıkarınca ile özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği Avm Bakırköy Gezilecek Yerler arasında ilk sıralardadır. Kafeler, restoranlar, mağazalar, oyun alanları, Carousel Sinema Salonları ve çok mağazayı ve restaurantı burada bir arada bulabilirsiniz.Özellikle alt katında çocuklara yönelik giyim ve oyuncak mağazaları var. Bakırköyde Gezilecek Yerler Ataköy İstanbul’un fethinden sonra, şehir içi sayılabilecek yerlerde Ayasofya, Unkapanı gibi semtlerde Osmanlı İmparatorluğu zamanlarda Askeri baruthaneler açılmıştır. Ancak bir süre sonra baruthanelerde sorun çıkmaya başlamış ve tehlikeli alanlar olduğu için kazalar başlamıştır. Baruthaneler, yangından, kıvılcım ve yıldırımlardan etkilenerek patlamaya başladı ve bunun üzerine Osmanlı imparatorluğu zamanında, baruthaneler şehir dışına uzak yerlere taşınmaya başladılar. Sultan II. Mahmut, Barutçubaşı Hovhannes Dadyan’a, yeni baruthaneyi: şehir merkezinden oldukça uzakta halkın zarar görmeyeceği noktaya yani burada Ataköy'de yaptırmıştır. Bu yüzden, Ataköy'e uzun süre “Baruthane” olarak anıldı. Cumhuriyetten sonra ise, Türkiye’nin ilk modern siteleri burada kuruldu. Bu sitelerde: 1950’lerde 60 bin nüfuslu bir yerleşim yeri planlanarak, bu büyük ve çok katlı konutlar yapıldı. şimdiki zamanda eğitim ve kültür seviyesi yüksek halkın yaşadığı bir yer haline geldi Ataköy.

Bakırköyde Gezilecek Yerler Veliefendi Hipodromu Burası Türkiye’nin en ünlü ve önemli at yarışlarının yapıldığı hipodromlarından birisidir. Veliefendi Hipodromu Bakırköy Yenimahalle’de, tren istasyonuna yürüme mesafesindedir. Veliefendi Hipodromu 1911 yılına gelindiğinde: Enver Paşa, İstanbul’da at yarışları düzenlenecek bir arazi ararken, burayı uygun görmüştür ve bunun üzerine, buraya hemen yarış pistleri ve tahta trübün ve hakem kulesi yaptırılmıştır. Veliefendi Hipodromunda ilk at yarışları, 1912 yılında düzenlenmiştir. 1920 yılında ise, yine burada bir İngiliz şirketi at yarışları düzenlemeye başlamıştır. Veliefendi Hipodromu yarış pisti ve diğer tesisler, yarışlara olan ilginin zamanla artmasının ardından sürekli yenilenmiş, geliştirilmiş ve genişlemiştir. 1950 yılında Veliefendi Hipodromu arazisi, Tarım Bakanlığı tarafından, Türkiye Jokey Kulübüne kiralanmıştır. Gelelim günümüzde hipodrom olarak kullanılan tesise: seyirci kapasitesi 7700 kişi, pist uzunluğu 2000 metre, pist genişliği 27-36 metredir. Ayrıca Veliefendi Hipodromu bir sentetik ve bir kum yarış pistleri vardır. Veliefendi Hipodromuna ilave olarak TJK Üyeleri Sosyal Tesisi, İdare Binaları, Yarış atları hastanesi, Apranti eğitim merkezi, satış mağazası, müze ve sergi alanları bulunmaktadır.

BİZE ULAŞIN WHATSAPP