Bakırköy Avrasya Tüneli

  • Bakırköy Avrasya Tüneli
Dünyada eşi benzeri olmayan bir projedir Bakırköy Avrasya Tüneli normalde iki şehir veya ülke arası Tüneller mevcuttur fakat Bakırköy Avrasya Tüneli İki kıta arasındaki yani Asya kıtası ve Avrupa kıtasını Denizden birleştirenmuazzam bir projedir. Türkiye Cumhuriyeti zor olanı başarmış ve Asya ve Avrupa kıtasını birleştirmesi yanında dünya ticaretinede büyük ölcüte katkı sağlamış ve Dünya başkenti sayılan istanbulunbüyük sorunu olan trafiğine büyük ölcüde yardımcı olması adına çok kısa bir sürede Bakırköy Avrasya Tüneli ni kullanan trafikteki araçlar rahatlıkla yolculuklarını sürdürmeleri Bakırköy Avrasya Tüneli nin ne kadar doğrubir proje olduğunun göstergesidir. Hayalleri süsleyen Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanı altından karayollarıyla bağlayan geleceğin projesi Bakırköy Avrasya Tüneli her kesimin yapılamaz dendiği tasarımıOsmanlı İmparatorluğuna dayanan, Dünyanın gıptayla baktığı Türkiyeyi geleceğe taşıyacak önemli yapı taşlarından biri olmuştur. Yazımıza Bakırköy Avrasya Tüneli nin temel kavramları anlatarak başlıyalım.

Bakırköy Avrasya Tüneli

Bakırköy Avrasya Tüneli; istanbul marmara denizinin boğaz kısmından denizin içine tüğ geçitler yaparak karayolu ile araçların asyadan avrupaya, avrupadan asyaya geçişte ilk defa deniz tabanını kullanarakinsanların yolculuk etmesini sağlayan Dünya projelerinden biridir.Bakırköy Avrasya Tüneli yapımına başlamadan önce projelendirilmesi yapıldıktan ve ulaştırma bakanlığının onayından gectikden sonra 30/06/2008 tarihinde ihalesi yapılmış gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonrayaklaşık 3 yıl süren çalışmaların sonucu 26/02/2011 tarihinde ilk temelleri atılmış ve Bakırköy Avrasya Tüneli nin açılış tarihi olarak yüklenici firma 5 veya 6 yıl sonra faliyete geciceğini bildirmiştir.

Dünya projesi olan devhasa bir akla ve bilime dayalı Bakırköy Avrasya Tüneli projesi yapımına yüksek bir maliyet ve kaynak gerekiyor. Maliyet artık bu durumda ikinci plana atılması gerekli cünkü osmanlı imparatorluğundanbu zaman planlanan Bakırköy Avrasya Tüneli Projesi yapılması ve bitmesi gerekiyor fakat yüklenici firmanın ortalama bir maliyet sunduklarına bakarsak, Bakırköy Avrasya Tüneli 258.121.188 Amerikan dolarındaki özkaynapa sahip960.000.000 Dolarını kredi kullanarak totolde 1.245.121.188 Dolara başka bir aksilik olmazsa projenin maliyeti olarak açıklama yapmışlardı.Bu büyük projede yüklenici olan firmaları paylaşmak gerekirse yapıma başlamadan önce Bakırköy Avrasya Tüneli işletme inşaat ve yatırım A.Ş. (ATAŞ) firması 2009 yılında porjeye başlamak için Bakırköy Avrasya Tüneli yüklenici firması şirketi kurarak başlamış oldular. Bu kadar yüksek bütçeli bir projeyi tek bir firmanın yapımını üstlenmek için yeterli olmayacagı için Bakırköy Avrasya Tüneli işletme inşaat ve yatırım A.Ş. (ATAŞ) iki eşit ortağıvardı.

Bunlardan biri Türkiyeden ortak olan Yapı Merkezi birde Güney Kore den SK E&C şirketleri Bakırköy Avrasya Tüneli yapımında ortak şirketlerdir. Güney Kore den SK E&C şirketi hakkında bilgi vermekgerekirse Güney Kore de 3. büyük iş grubunda olan bu bağlamda Dünyanın en büyük şirketlerini belirleyip liste halinde açıklayan 2012 Fortune Global 500 listesinde 65. sırada bulunan Güney Kore den SK E&C inşaat ve mühendislik koluna aittir. Ayrıca bu iki ortak şirket Dünyanın başka yerlerinde Yapı Merkezi ve Güney Kore den SK E&C çok başarılı işleri başarıyla üstlenip altyapı ve ulaşım yatrırımlarıyaparak tecrübelerini ve birikimlerini Bakırköy Avrasya Tüneli projesinin yapımda gösterek başarılarına başarı katmak için ve 2 kıtayı birbirine bağlıcak olan Bakırköy Avrasya Tüneli projesiyle tarihe gecmek istiyorlardı.

Uzun çalışmalardan sonra en önemli meseleye geliyordu Bakırköy Avrasya Tüneli Projesi yapım güzargahının neresi olucağna gelmişti. Öyle bir şekilde Bakırköy Avrasya Tüneli Projesi yapılacak konumları belirlemek içinyapımı hem fazla zaman kaybına uğratmıcak hemde maliyet olarak mesafe kısa olursa Asyadan Avrupaya denizin altından kara parcasından tünellerle yapılcak Bakırköy Avrasya Tüneli Projesi mesafesininkısa olması için en uygun güzargah Kazlıçeşme, Göztepe arasında yapılmasına karar verildi. Bakırköy Avrasya Tüneli Projesi bir başka Dünya Projesi olan Marmaray projesinin 1,8 km güneyinde yer almaktadır.

BİZE ULAŞIN WHATSAPP